KIRIK KAYNAMA PROBLEMLERİ

YANLIŞ KAYNAMA

Günümüzde basit kırıklar ve çocuk kırıkları genellikle alçı ile tedavi edilmektedir. Daha karmaşık kırıklar ve birçok erişkin yaştaki kırıklar ise ameliyat ile tedavi edilmektedir. Her iki tedavi yönteminde de hastanın kırığı anatomik dediğimiz orijinal dizilimi sağlanarak tespit edilir (sabitlenir). Alçı içinde bulunan kırık parçaları kasların kuvvetiyle yer değiştirebilir. Bu nedenle alçı yapılan hastaların doktorlarının takibe çağırdıkları günlerde röntgen çektirerek kontrollerine gitmeleri önem taşımaktadır. Ameliyat edilen hastalarda çok nadir olmakla birlikte kullanılan plaklara erken yüklenme sonucu yanlış kaynama oluşabilmektedir. Yanlış kaynamada eğriliğin çok fazla olduğu ( genellikle 10 derecenin üstünde açılanma olduğu) durumlarda, hastada aksamaya, kolunu veya elini kullanmakta zorlanmalara neden olabilir. Bunun yanında kırığı ilgilendiren eklemlerde erken dönemlerde ağrıya ve ilerleyen sürede artroza (kireçlenmeye) neden olmaktadır. Bir hastanın kırığının yanlış kaynadığı durumlarda başvurduğunuz uzman tarafından uygun çekilmiş röntgen filmleri istenir. Bu filmler üzerinde ölçümler yapılır. Kırık kemiğin belli derecelere kadar eğri kaynaması sağlık açısından sıkıntı oluşturmayabilir. Fakat bu sınırların üzerinde bir açılanma ile kaynama olduğu durumlarda, kemik uygun yerinden cerrahi olarak yeniden kırılır. Oluşturulan bu yeni kırığın dizilimi sağlandıktan sonra uygun bir yöntem ile tespiti (sabitlenmesi) yapılır. Kemiğin düzgün bir şekilde kaynaması sağlanır.

HİÇ KAYNAMAMA

Kemik kırıkları için diğer önemli bir durum ise kaynamasında gecikme olması veya kaynamamasıdır. Bir kırık kaynaması için gerekli olan iki şart vardır. Bunlardan birincisi kemiğin kanlanmasının iyi olması ve ikincisi ise kemiğin sağlam bir şekilde tespit edilmiş(sabitlenmiş) olması gerekliliğidir. Yüksek enerjili dediğimiz (yüksekten düşme, trafik kazası gibi…) kemik kırıklarında, kemik çok fazla hasar görür. Bu durumda kemiğin canlılığında sorunlar oluşabilir. Bu tür kırıkların bir çoğunda kemik üzerinde cilt bütünlüğü bozulur ve kırık açık kırık durumuna geçer. Açık kırıklarda da kemiğin canlığını kaybetmesi yüksek bir ihtimaldir. Bu şekilde bir kırığın iyileşme sürece daha uzun olacaktır. Bu süreç uzadıkça kırıkta kaynama problemleriyle karşılaşırız. Kemik kırıklarının kaynama problemini oluşturan diğer önemli sebep ise yukarıda bahsi geçen kırığın tespitinde sıkıntı olmasıdır. Bazı kırıkların şekli ve yeri itibariyle plak veya çivi ile tespitleri tam sağlanamayabilir. Bu durumlarda kemiğin canlılığı yerinde olduğu halde kırık uçlarındaki küçük hareketler kırığın kaynamasını engelleyecektir. Bu arada şunu söylemek gerekir ki kırığın kaynamasını geciktiren bir diğer şey de hastanın sigara kullanmasıdır.

TEDAVİ SÜRECİ

Bir kırıkta kaynama problemi var demek için kesin belirtilen sınırlar yoktur. Bir kemik kırığı beklenen süre içinde kaynamıyorsa veya kontrollerde çekilen röntgen filmlerinde kaynama bulgusu saptanamıyorsa bu kırıkta kaynama gecikmesi veya psödoartroz (yalancı eklem) dediğimiz klinik durum vardır. Böyle bir durumla karşılaşıldığında hasta için uzun bir süreç başlayabilir. Hastanın ve doktorun sabrı tedavi için önemlidir. Öncelikle kırığın kaynamasına engel olan faktörler ortaya konmalıdır. Canlılığını yitiren kemiğin yerine genelde leğen kemiğinden alınan kemik greftleri(nakilleri) yerleştirilerek tedavi edilmeye çalışılır. Tespit yönteminin kırığın kaynamasını geciktirdiği durumlarda yerleştirilen implantlar çıkarılır, daha sağlam bir şekilde kemik kırığı tespit edilir. Bu tür hastalar kesinlikle sigara kullanmamalıdırlar. Birçok hastamız kırığın kaynaması için neler yiyebileceklerini sormaktalar. Bilimsel çalışmalar sadece sigara kullanmanın kırığın kaynamasına engel olduğunu söylemektedir. Kırığın kaynaması için normalde hangi gıdaları tüketiyorsanız aynısını tüketmeye devam etmeniz yeterlidir.

Uyguladığım Diğer Tedaviler

Kalça ve Diz Protezi

Kalça ve diz ağrıları neden olur? Kalça veya diz protezi ameliyatı kimlere yapılır? Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Kemik Enfeksiyonu

Günümüzde kemik enfeksiyonları bilinenin aksine tedavi edilebilen hastalıklardır. Hastalığın tekrarlama olasılığı oldukça düşüktür.

Uzuv Kısalığı

Ekstremite uzatma, kemiği yavaş yavaş büyütme sürecidir. Titiz cerrahi teknikler ve hastanın yakın takibi ile komplikasyondan uzak emin ellerdesiniz.

Kemik Eğriliği

Bacak fonksiyonlarında iyileşme ve gelecekte daha büyük cerrahi müdahalelerden korunmak için parantez bacak düzeltmesi yapılması tavsiye edilir.

Ayak Şekil
Bozuklukları

Kendi ayaklarınız üzerinde durarak sağlıklı bir hayat sürmek için, ayak ve ayak bileği rahatsızlığınız varsa bize başvurabilirsiniz.

Bel ve Omurga
Hastalıkları

Bel ağrısı iyileştirme egzersizleri, skolyoz takibi ve ameliyatı gibi bel ve omurga tedavilerinde hizmetinizdeyiz.

Instagram'da Takip Edin

Hasta Yorumları

Buket S.

Başarılı bir ameliyat sonrası kısa olan bacağıma takılan uzatma çubuğu sayesinde uzaması sağlandı.

Sonay M.

Böylesine muhteşem başarılı operasyonları gerçekleştiren harikulade bir hekim... Hayatı bana geri verdiği için sonsuz minnettarım...

Rezzan K.

Birkaç ay içinde iki bacağım da eşit hale geldi. Allah Özgür hocadan razı olsun.

Ali B.

Sağlıklı bi şekilde yürüyorum. Hocama sonsuz teşekkürler sunuyorum. Ve başarılarının devamını diliyorum.

Olcay B.

İyiki hocamla karşılaşmışım çok güler yüzlü ve kendine güvenen bi doktor, insana değer veren biri.

Ömer İ.

Sayesinde şu an sağlıklı bir şekilde içimde ukte kalan tüm yerleri gezip dolaşıyorum. Hocamın bu büyük başarısı sayesinde ilk iş olarak tüm egeyi dolaştım.

Suzan M.

Şu anda normal insanlar gibi yürüyorum, koşuyorum, sıfır sıkıntı hayatıma kaldığım yerden devam ediyorum. Doç. Dr. Özgür Karakoyun'a danışmanızı tavsiye ederim.

Ö. Ç.

Dizlerim hep içe doğru dönüyordu, onun için gittim. Aynı zamanda bacağımda kısalık varmış, bunu fark ettiler ve kemiklerimi uzattılar. Bir sıkıntı çıkmadı. Şu anda gayet iyiyim.

H. K.

İyi bir doktor. Babamın yıllardır doktoru. Kastamonu'dan doktoru. Biz kendisinden çok memnunuz.

R. S.

Tüm hizmetlerinden çok memnun kaldım. Özellikle kemik uzatma ameliyatından çok memnun kaldım.

Ş. O.

Ağrım, sızım yok şu an. Çok memnun kaldım. İsteyen, soran her arkadaşa referans oluyorum.

N. N.

18 senedir kırığım var ama tutmuyordu, kaynamıyordu. Özgür Bey'e gittim. Ameliyat etti beni. Şimdi rahatlıkla yürüyorum.

G. O.

Ameliyattan önce ağrılardan yürüyemiyordum, adım atamıyordum fakat ameliyattan sonra 3 yıldır koşabiliyorum.

M. O.

Mesleğine çok düşkün ve mesleğini en iyi şekilde icra edenlerden kendisi. Ayağım kırılmıştı, ameliyatımı yaptı, çok memnun kaldım.

L. E.

Hocam ve ekibi mükemmel, Tekirdağ için kazanılmış en güzide kişilerden biri, tüm içtenliğimle herkese tavsiye ederim.

Bize Yazın

 

Oscar Ville Ofisleri
No:26/1 Tekirdağ Merkez

© Copyright 2020 Scroll2Top - Tüm Hakları Saklıdır. |

Size en iyi şekilde hizmet sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Sitemize girerek çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi al.