KEMİK ENFEKSİYONU

OSTEOMİYELİT

Kemik dokusu sert bir yapıya sahiptir ve bu sert yapı içindeki hücreler sayesinde canlı bir dokudur. Kemik dokusu enfeksiyona karşı çok dirençlidir. Bir kemiğin iltihap kapması için kemiğin canlılığında problem olması gereklidir.

Bir kemiğe mikroorganizmaların yerleşmesinin iki yolu vardır. Birincisi vücudumuzun başka bir yerindeki enfeksiyon odağındaki mikroorganizmaların kan yoluyla kemiğe ulaşması ve kemik enfeksiyonuna neden olmasıdır. Bu tür enfeksiyonlarla genellikle sık sık idrar yolu veya boğaz enfeksiyonu geçiren çocuklarda karşılaşmaktayız. Bu enfeksiyonun bulguları arasında ateş, bacağının üzerine yük verememe ve bacakta kızarıklık sayılabilir. Erken dönemde röntgen filmi normal olduğundan tanı için MRI görüntüleme gerekebilir. Bazı durumlarda kemikteki bu lezyonlar tümörler ile karışabilmektedir. Kemikten alınacak kültür sonucuna göre kemik cerrahi olarak temizlendikten sonra uygun ve uzun süreli antibiyotik kullanımıyla enfeksiyon tedavi edilebilmektedir.

İkinci enfeksiyon türü ise daha çok erişkinlerde görülen kemik enfeksiyonudur. Bu tür enfeksiyonlar ya çocukluk çağında gelişen kemik enfeksiyonunun uygun tedavi edilmemesi sonucu mikroorganizmanın kemiğe tamamen yerleşmesi sonucu oluşur ya da geçirilen kırıklar sonrası kemiğin canlılığını yitirmiş tarzda hasarlanması ve bakterilerin kemiğe direkt olarak yerleşmesi sonucu gelişir. Bu enfeksiyonun bulgusu genellikle kemik ağrısı şeklinde görülür. Enfeksiyon ilerleyerek ciltte akıntı da yapabilmektedir. Uygun tedavi edilmeyen hastalarda bu akıntılar dönem dönem durmaktadır. Fakat hastanın vücut direnci düştüğünde, önce kemik çevresinde şişlik ve sonrasında ciltte akıntı tekrar başlamaktadır. Birçok hasta yıllarca bu rahatsızlıkla mücadele etmektedir. Hatta halk arasında bu hastalığın mezarda biteceğine dair söylentiler vardır.

OSTEOMİYELİT TEDAVİSİ

Günümüzde kemik enfeksiyonları bilinenin aksine tedavi edilebilen hastalıklardır. Bu tedavi süreci uzundur. Hastaların ve doktorların sabırlı olması gerekmektedir. Tedavide enfeksiyon olan kemik dokusu uygun şekilde ameliyat ile temizlenir, bu bölgede bakterinin türünü anlamak için kültür yapılır. Kemik içine ve çevresine antibiyotikli kemik çimentosu yerleştirilir. Kültür sonucuna göre enfeksiyon hastalıkları uzmanı tarafından hastanın antibiyotik tedavisi düzenlenir. Kan tahlilleriyle hastanın tedavi süreci takip edilir.

Bazı durumlarda enfeksiyon bulunan kemik kısmında canlılığın iyi olmaması nedeniyle o kısımdaki kemik tamamen çıkarılır. Daha sora kemik transportu denilen yöntem ile kemik uzatma yapılarak ekstremite (uzuv) tedavi edilir.

Kemik enfeksiyonu (osteomiyelit) tedavisi hasta ve doktor için sabır gerektiren bir süreçtir. Bu süreç sonunda hastaların büyük kısmı sağlığına kavuşmaktadır. Hastalığın tekrarlama olasılığı oldukça düşüktür.

Uyguladığım Diğer Tedaviler

Kalça ve Diz Protezi

Kalça ve diz ağrıları neden olur? Kalça veya diz protezi ameliyatı kimlere yapılır? Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Uzuv Kısalığı

Ekstremite uzatma, kemiği yavaş yavaş büyütme sürecidir. Titiz cerrahi teknikler ve hastanın yakın takibi ile komplikasyondan uzak emin ellerdesiniz.

Kemik Eğriliği

Bacak fonksiyonlarında iyileşme ve gelecekte daha büyük cerrahi müdahalelerden korunmak için parantez bacak düzeltmesi yapılması tavsiye edilir.

Kemik Kaynama
Problemi

Yanlış kaynamış veya hiç kaynamamış kırıkların tedavi süreci sabır ve titizlik gerektirir. Tecrübe ve tekniklerimizle hastalarımızın yanındayız.

Ayak Şekil
Bozuklukları

Kendi ayaklarınız üzerinde durarak sağlıklı bir hayat sürmek için, ayak ve ayak bileği rahatsızlığınız varsa bize başvurabilirsiniz.

Bel ve Omurga
Hastalıkları

Bel ağrısı iyileştirme egzersizleri, skolyoz takibi ve ameliyatı gibi bel ve omurga tedavilerinde hizmetinizdeyiz.

Instagram'da Takip Edin

Hasta Yorumları

Buket S.

Başarılı bir ameliyat sonrası kısa olan bacağıma takılan uzatma çubuğu sayesinde uzaması sağlandı.

Sonay M.

Böylesine muhteşem başarılı operasyonları gerçekleştiren harikulade bir hekim... Hayatı bana geri verdiği için sonsuz minnettarım...

Rezzan K.

Birkaç ay içinde iki bacağım da eşit hale geldi. Allah Özgür hocadan razı olsun.

Ali B.

Sağlıklı bi şekilde yürüyorum. Hocama sonsuz teşekkürler sunuyorum. Ve başarılarının devamını diliyorum.

Olcay B.

İyiki hocamla karşılaşmışım çok güler yüzlü ve kendine güvenen bi doktor, insana değer veren biri.

Ömer İ.

Sayesinde şu an sağlıklı bir şekilde içimde ukte kalan tüm yerleri gezip dolaşıyorum. Hocamın bu büyük başarısı sayesinde ilk iş olarak tüm egeyi dolaştım.

Suzan M.

Şu anda normal insanlar gibi yürüyorum, koşuyorum, sıfır sıkıntı hayatıma kaldığım yerden devam ediyorum. Doç. Dr. Özgür Karakoyun'a danışmanızı tavsiye ederim.

Ö. Ç.

Dizlerim hep içe doğru dönüyordu, onun için gittim. Aynı zamanda bacağımda kısalık varmış, bunu fark ettiler ve kemiklerimi uzattılar. Bir sıkıntı çıkmadı. Şu anda gayet iyiyim.

H. K.

İyi bir doktor. Babamın yıllardır doktoru. Kastamonu'dan doktoru. Biz kendisinden çok memnunuz.

R. S.

Tüm hizmetlerinden çok memnun kaldım. Özellikle kemik uzatma ameliyatından çok memnun kaldım.

Ş. O.

Ağrım, sızım yok şu an. Çok memnun kaldım. İsteyen, soran her arkadaşa referans oluyorum.

N. N.

18 senedir kırığım var ama tutmuyordu, kaynamıyordu. Özgür Bey'e gittim. Ameliyat etti beni. Şimdi rahatlıkla yürüyorum.

G. O.

Ameliyattan önce ağrılardan yürüyemiyordum, adım atamıyordum fakat ameliyattan sonra 3 yıldır koşabiliyorum.

M. O.

Mesleğine çok düşkün ve mesleğini en iyi şekilde icra edenlerden kendisi. Ayağım kırılmıştı, ameliyatımı yaptı, çok memnun kaldım.

L. E.

Hocam ve ekibi mükemmel, Tekirdağ için kazanılmış en güzide kişilerden biri, tüm içtenliğimle herkese tavsiye ederim.

Bize Yazın

 

Oscar Ville Ofisleri
No:26/1 Tekirdağ Merkez

© Copyright 2020 Scroll2Top - Tüm Hakları Saklıdır. |

Size en iyi şekilde hizmet sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Sitemize girerek çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi al.