BEL VE OMURGA HASTALIKLARI

BEL AĞRISI

Bel ağrısı hastaneye başvurmaların en yaygın nedenlerindendir. Aynı zamanda iş gücü kaybına neden olmaktadır. Bir çok insan hayatının bir döneminde bel ağrısı yaşamaktadır. Yapılan çalışmalar göstermiştir ki toplumda her 10 kişiden 7 si yaşamının bir döneminde bel ağrısı sorunuyla yüz yüze kalmaktadır. Neyse ki, bel ağrısını rahatlamak için önlemler alınabilir. Önlemler başarısız olursa, evde yapılacak basit tedaviler, uygun egzersizler sonrasında iyileşme sağlanabilir. Bel ağrısı için nadir olarak cerrahi tedavi tercih edilir.

Bel ağrısı kendisini birkaç şekilde gösterir. Kas ağrısı, bıçak saplar tarzda keskin ağrı, bacaktan aşağı yayılan ağrı, öne eğilme, ayakta durma veya yürümeyle kötüleşen ağrı, bir yere yaslanmakla azalan tarzda ağrı olabilir.

Bel ağrısı genellikle birden bire başlar. Bir çok bel ağrısı 6 hafta içinde iyileşir. Bu tip ağrılar genellikle bir yerden düşme veya ağır kaldırma sonucunda oluşur. Bir çok bel ağrısının sebebi, doktorunuz tarafından yapılacak fiziksel muayene ile tespit edilebilmektedir. Tanı konulamaması durumunda görüntüleme yöntemleri ( düz grafi, MRI gibi…) yardımcı olmaktadır. Genelde bel ağrısına neden olan durumlar şunlardır. Kas ve bağlarda gerilme; bel kasları ve bağlarda zayıflık veya yük kaldırma sonrasında bel ağrısı başlayabilir. Omurga arasındaki disklerde fıtıklaşma olması veya disklerin yırtılması sonucu eğer sinirler ile temas var ise bel ağrısı oluşabilir. Fakat disklerdeki fıtıklaşmalar her zaman bel ağrısına neden olmaz, sadece başka nedenler ile çekilen MRI görüntülerinde tespit edilebilir. Omurgalarda eğrilikler ise genelde ileri yaşlarda bel ağrısına neden olmaktadır. Kemik erimesinde, omurlarda oluşan çökme kırıkları da bel ağrısına neden olabilmektedir.

Çocuklar ve gençler dahil herkeste bel ağrısı şikayeti olabilir. Bel ağrısı için risk faktörlerine değinmek gerekirse: yaş ilerledikçe bel ağrısı oluşma riski artmaktadır. Genelde 30 lu yaşlarda sıklık artmaya başlamaktadır. Kişinin fazla kilolu olması, bel ve karın kaslarının güçsüz olması, bazı romatizmal hastalıklar, yanlış pozisyonda yük kaldırılması veya taşınması, depresyon veya endişeli ruh halinin olması ve sigara kullanılması gibi durumlarda kişiler bel ağrısı için risk taşımaktadır. Safra taşı, böbrek taşı ve böbrek rahatsızlıkları, idrar yolu enfeksiyonu, karın içi damar hasarlarının sebep olduğu ağrılar da kendini bel ağrısı ile gösterebilmektedir.

BEL AĞRISINDAN KORUNMA

Vücudumuzun fiziksel durumunu iyileştirerek ve bedenimizin mekaniğini öğrenip ona göre hareket ederek bel ağrısı önleyebilmekteyiz. Düzenli yürüyüş veya yüzme bel kaslarının dayanıklılığını arttırmaktadır. Karın kasları ve sırt kaslarını güçlendirdiğimiz zaman kaslarımız doğal korse görevi görecektir. Bel ve karın kaslarını güçlendirecek egzersizleri doktorunuzdan veya fizyoterapistinizden öğrenebilirsiniz. Fazla kilolardan kurtulmak da kişiyi bel ağrılarına karşı korumaktadır.

Bel ağrısı yaşamamak için hastalarıma verdiğim 3 temel öğüt vardır. Birincisi ayakta düzgün durun (kambur durmayın, uzun süre ayakta durmak gerekiyorsa, bir ayağınızın altına bir basamak koyun ve basamaktaki ayağınızı sık sık değiştirin, iyi bir duruş şekli bel kasları üzerine binen yükü azaltmaktadır). İkincisi düzgün oturun (oturacağınız koltukta bel desteği ve kolluğu olsun, bel desteği yoksa bel boşluğunuza küçük bir yastık yerleştirin. Her yarım saatte bir oturma şeklinizi değiştirin). Üçüncüsü ise uygun şekilde yük kaldırın ( mümkünse ağır kaldırmayın, ağır yük kaldıracaksanız belinizi düz tutun ve sadece dizlerinizi bükerek yükü bacaklarınıza yükleyin. Mümkün ise yük taşımak için başka birinden yardım alın). Bu üç şeye dikkat edersek bel ağrısı oluşma ihtimali oldukça azalmaktadır.

Bel ağrısı başladığında ne yapmalıyız? Yeni başlayan hafif bel ağrılarında, ilk iki gün normal fiziksel aktivitenizi bırakarak dinlenin ve bu iki gün belinize soğuk uygulama yapın, üçüncü günden itibaren ağrınız için sıcak uygulama yapabilirsiniz. Yan yatın ve dizlerinizi kendinize doğru çekin, iki bacak arasına bir yastık yerleştirin. Sıcak banyo ve belinize yapılacak nazik bir masaj kaslarınızı gevşeterek ağırınızı azaltacaktır. Ağrınız 3 gün içinde geçmez ise mutlaka uzman bir doktora başvurunuz. Doktorunuz altta yatan sebebi tespit edip ona göre tedavi başlayacaktır.

OMURGA EĞRİLİKLERİ (SKOLYOZ)

Omurga eğriliği(skolyoz) genelde ergenliğin hemen öncesinde çocuklardaki büyüme atağı sırasında ortaya çıkar. Skolyoz serebral palsi ve musküler distrofi gibi durumlardan kaynaklansa da çoğu skolyozun nedeni bilinmemektedir. Toplumda erişkin kişiler içinde yaklaşık %3 oranında skolyoz vardır. Skolyoz vakalarının çoğu hafiftir, ancak çocuklar büyüdükçe bazı omurga eğrilikleri daha şiddetli hale gelebilir. Şiddetli skolyoz sağlık problemlerine sebep olabilir. Özellikle şiddetli bir spinal (omurgasal) eğrilik göğüs içinde boşluk miktarını azaltabilir, bunun sonucu olarak kişinin nefes kapasitesinde azalma ve akciğer problemlerine neden olabilir. Bu yazımızda ergenlik döneminde oluşan omurga eğriliklerinden bahsedeceğiz.

Skolyoz genellikle kız çocuklarda erkek çocuklara göre daha sık görülür. Ailede skolyoz olması risk arttırsa da, bir çok skolyoz hastasının ailesinde omurga eğriliği bulunmaz. Çocukların büyüme atağı döneminde eğrilik hızla ilerleyebilir.

Çocuğunuzda her iki omuz seviyesinde eşitlik yoksa, belinde özellikle tek taraflı kamburluk varsa, leğen kemikleri arkada aynı seviyede değilse, kürek kemikleri simetrik değilse omurga eğriliğinden şüphelenilmelidir. Skolyozda bel ağrısı genellikle olmaz, eğer bel ağrısı var ise skolyoz ile birlikte omurgada ağrı yapan diğer rahatsızlıklar araştırılmalıdır.

Omurga eğriliğinden şüphe edildiğinde, ortopedi ve travmatoloji uzmanına başvurmalısınız. Ortopedik muayene yapıldıktan sonra eğriliğin derecesini tespit etmek için tüm omurgayı içine alacak şekilde röntgen filmi çekilir. Doktor tarafından film üzerinde eğrilik derecesinin ölçümü yapılır. Eğer çocukta eğrilikle birlikte ağrı var ve doktor muayenesinde ek bulgular saptanmışsa MR veya bilgisayarlı tomografi ile ileri değerlendirme yapılması gerekebilir.

OMURGA EĞRİLİĞİ (SKOLYOZ) TEDAVİSİ

Skolyoz tanısı alan bir hasta için uzman doktor tarafından aileye takip ve tedavi programı oluşturulur. Takip ve tedavi programı için önemli olan iki faktör vardır. Birincisi çocuğun yaşı, ikincisi ise eğriliğin derecesidir. Küçük yaşta skolyoz tanısı alan çocukların boylarında uzama miktarı fazla olduğunda eğriliğin artma ihtimali daha yüksektir bu nedenle küçük yaştaki çocuklar daha sık takibe çağırılır. Özellikle ergenliği tamamlamış ve büyümesini tamamlamış çocuklarda takip yılda bir değerlendirme ile yapılabilir.

Eğriliğin derecesine göre skolyozu hafif, orta ve ağır olarak sınıflayabiliriz. Hafif eğriliklerin ilerlemesi ergenlik öncesi ve ergenlik dönemindeki hastalarda 6 aylık aralıklarla alınan röntgen filmlerle takip edilir. Bu hastalara özellikle sırt ve bel kaslarına yönelik egzersizler başlanır. Büyümesini tamamlamış çocuklar hafif eğriliklerde takipte şikayetleri yok ise takip etmeye gerek yoktur.

Orta derece omurga eğriliklerinde, ergenlik öncesi ve ergenlik dönemindeki hastalar eğriliğin derecesine göre daha yakından takip edilmelidir. Bu hastalarda eğriliğin ilerleme riski daha yüksektir. Bu hastalar için özel egzersiz programı ile birlikte eğriliği düzeltici korse kullanılması gerekebilir. Kullanılacak gövde korsesi hastaya özel olarak yapılır. Bu korselerin günde 23 saat kullanılması gerekmektedir. Hastayı takip eden uzman doktorun tavsiyesine göre bu süre 14 saate kadar azaltılabilir. Orta dereceli eğriliklerde tedavinin amacı çocuğun büyümesini tamamlayıncaya kadar eğriliğin ilerlemesini azaltarak ağır dereceli skolyoz seviyesine geçmesine engel olmaktır. Bazı hastalarda yapılan egzersiz ve korse tedavisi ile omurgada eğrilik derecesinde azalma olabilmektedir fakat eğriliğin tam olarak düzelmesi beklenmez.

Ağır dereceli skolyozların erişkin yaşlarda da ilerleme ihtimali vardır. Hastanın gövdesinde bir dengesizlik oluşturabilir. Bu nedenle ilerleyen yaşlarda bu hastalarda sırt ve bel ağrılarına neden olur. Bir çok hastayı kozmetik olarak da rahatsız eder. Bu hastalarda skolyoz ameliyatı yapılması gerekebilir. Skolyoz ameliyatının bu işte uzmanlaşmış merkezlerde yapılması daha uygundur.

Uyguladığım Diğer Tedaviler

Kalça ve Diz Protezi

Kalça ve diz ağrıları neden olur? Kalça veya diz protezi ameliyatı kimlere yapılır? Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Kemik Enfeksiyonu

Günümüzde kemik enfeksiyonları bilinenin aksine tedavi edilebilen hastalıklardır. Hastalığın tekrarlama olasılığı oldukça düşüktür.

Uzuv Kısalığı

Ekstremite uzatma, kemiği yavaş yavaş büyütme sürecidir. Titiz cerrahi teknikler ve hastanın yakın takibi ile komplikasyondan uzak emin ellerdesiniz.

Kemik Eğriliği

Bacak fonksiyonlarında iyileşme ve gelecekte daha büyük cerrahi müdahalelerden korunmak için parantez bacak düzeltmesi yapılması tavsiye edilir.

Kemik Kaynama
Problemi

Yanlış kaynamış veya hiç kaynamamış kırıkların tedavi süreci sabır ve titizlik gerektirir. Tecrübe ve tekniklerimizle hastalarımızın yanındayız.

Ayak Şekil
Bozuklukları

Kendi ayaklarınız üzerinde durarak sağlıklı bir hayat sürmek için, ayak ve ayak bileği rahatsızlığınız varsa bize başvurabilirsiniz.

Instagram'da Takip Edin

Hasta Yorumları

Buket S.

Başarılı bir ameliyat sonrası kısa olan bacağıma takılan uzatma çubuğu sayesinde uzaması sağlandı.

Sonay M.

Böylesine muhteşem başarılı operasyonları gerçekleştiren harikulade bir hekim... Hayatı bana geri verdiği için sonsuz minnettarım...

Rezzan K.

Birkaç ay içinde iki bacağım da eşit hale geldi. Allah Özgür hocadan razı olsun.

Ali B.

Sağlıklı bi şekilde yürüyorum. Hocama sonsuz teşekkürler sunuyorum. Ve başarılarının devamını diliyorum.

Olcay B.

İyiki hocamla karşılaşmışım çok güler yüzlü ve kendine güvenen bi doktor, insana değer veren biri.

Ömer İ.

Sayesinde şu an sağlıklı bir şekilde içimde ukte kalan tüm yerleri gezip dolaşıyorum. Hocamın bu büyük başarısı sayesinde ilk iş olarak tüm egeyi dolaştım.

Suzan M.

Şu anda normal insanlar gibi yürüyorum, koşuyorum, sıfır sıkıntı hayatıma kaldığım yerden devam ediyorum. Doç. Dr. Özgür Karakoyun'a danışmanızı tavsiye ederim.

Ö. Ç.

Dizlerim hep içe doğru dönüyordu, onun için gittim. Aynı zamanda bacağımda kısalık varmış, bunu fark ettiler ve kemiklerimi uzattılar. Bir sıkıntı çıkmadı. Şu anda gayet iyiyim.

H. K.

İyi bir doktor. Babamın yıllardır doktoru. Kastamonu'dan doktoru. Biz kendisinden çok memnunuz.

R. S.

Tüm hizmetlerinden çok memnun kaldım. Özellikle kemik uzatma ameliyatından çok memnun kaldım.

Ş. O.

Ağrım, sızım yok şu an. Çok memnun kaldım. İsteyen, soran her arkadaşa referans oluyorum.

N. N.

18 senedir kırığım var ama tutmuyordu, kaynamıyordu. Özgür Bey'e gittim. Ameliyat etti beni. Şimdi rahatlıkla yürüyorum.

G. O.

Ameliyattan önce ağrılardan yürüyemiyordum, adım atamıyordum fakat ameliyattan sonra 3 yıldır koşabiliyorum.

M. O.

Mesleğine çok düşkün ve mesleğini en iyi şekilde icra edenlerden kendisi. Ayağım kırılmıştı, ameliyatımı yaptı, çok memnun kaldım.

L. E.

Hocam ve ekibi mükemmel, Tekirdağ için kazanılmış en güzide kişilerden biri, tüm içtenliğimle herkese tavsiye ederim.

Bize Yazın

 

Oscar Ville Ofisleri
No:26/1 Tekirdağ Merkez

© Copyright 2020 Scroll2Top - Tüm Hakları Saklıdır. |

Size en iyi şekilde hizmet sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Sitemize girerek çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi al.