AYAK VE AYAK BİLEĞİ HASTALIKLARI

AYAK AĞRISI

Ayak tüm vücut ağırlığımızı taşıyan bir organımızdır. Bu sebeple herkesin ayak ağrısı yaşama ihtimali vardır. Ayak ağrısını tedavi etmek için önce sebebinin ortaya konması gerekmektedir. Genelde ayağın hassas olduğu bölgeye göre ayak ağrısının tanısı konur. Bugünkü yazımızda ağrının olduğu bölgeye göre muhtemel ağrı sebebi ve tedavisini anlatacağız.

Ayağın üst kısmında oluşan ağrılarla sık karşılaşmaktayız. Bunun sebebi genelde ayağımızı çok kullanmamızdan (çok yürümek, koşmak, zıplamak gibi…) kaynaklanmaktadır. Ayak üstündeki kaslarda, bağlarda gerilme veya yırtılmalar ağrıya neden olmaktadır. Çok uzun yürüyüşler tarak kemiklerinde yorgunluk kırığı dediğimiz çatlak tarzı kırk oluşturmaktadır.

İleri yaşlarda ayak üstündeki ağrılar ayakta bulunan eklemlerin artrozu (kireçlenmesi) sonucu olabilir. Kas ve bağların sebep olduğu ağrılarda bandaj, ayak bilekliği kullanmak ve istirahat en uygun tedavidir. Eğer tarak kemiklerinde yorgunluk kırığı varsa ayak alçıya alınarak tedavi edilir.

Ayak altında özellikle ön ve orta kısımda olan ağrılar genelde uzun süre ayakta durmaktan kaynaklanmaktadır. Ayak kaslarının zayıflığı nedeniyle ayak arkı dediğimiz orta kısmın desteğinin az olmasından dolayı ağrı oluşur. Özellikle düz taban veya taban çöküklüğü olan kişilerde ayak altı ağrısıyla sık karşılaşılır. Ayak tabanındaki uygun olmayan yük dağılımı sonucu nasırlar oluşabilir ve ağrı oluşturabilir. Bu tür ağrılarda ayak orta kısmını destekleyen ayakkabılar, gerekirse tabanlık kullanılması uygundur. Kişinin ayak temizliğinin kötü olması mantar benzeri cilt hastalıkları nedeniyle de ayak altında ağrı oluşmasına neden olabilmektedir.

AYAK BİLEĞİ AĞRISI

Ayak bileği yan tarafında olan ağrılar genelde ayak bileği burkulması, gerilmesi sonucu oluşmaktadır. Bu ağrılar için elastik bandaj, ayak bilekliği kullanılması gerekebilir. İleri derece hasarlarda alçı tedavisi de yapılabilir. Ayak bileği iç alt kısmında oluşan ağrı ise düz tabannlıktan kaynaklanabilmektedir. Bu hastalarda tabanlık kullanmak gerekebilir.

Topuk altında ağrının en çok iki sebebi vardır. Birincisi topuk dikeni dediğimiz durumdur. Bu hastalarda çok ayakta durulduğu zaman topukta ağrı oluşur. Tedavisinde öncelikle yumuşak ayakkabılar, silikon tabanlıklar kullandırılır. Bir çok hastada topuğa bir doz steroit (kortizon) yapılması çözüm olmaktadır. Çok nadir olarak ameliyat yapılabilir. İkinci sebep ise ayak tabanındaki bağların gerilmesi sonucu plantar fasiit dediğimiz rahatsızlık oluşur. Bu rahatsızlıkta ağrılar hasta uyandığında olur. Yataktan kalkıp 15 dakika yürümekle ağrı azalır. Bu rahatsızlıkta yatarken elastik bandaj kullanmak, gece yatmadan önce ayak altında şişe yuvarlayarak ayak tabanına yapılan masaj ve ayağı yarım saat kadar sıcak suda dinlendirmek ağrıları azaltabilir. Bu rahatsızlığın tıpta kanıta dayalı olarak bir tedavisi olmasa da hastalar belli bir süreden sonra kendiliğinden iyileşir.

Ayağın her parmağında ağrı olabilir. En çok karşılaşılan ağrı ise ayağın birinci parmağındaki ağrıdır. Bunun sebebi baş parmak ekleminin artrozu (kireçlenmesi) veya halluks valgus dediğimiz baş parmağın dışa doğru kaymasıdır. Bu hastalarda önce sert tabanlı ayakkabılar, parmak arası silikon kullanılabilir. İlerlemiş rahatsızlıklarda ameliyat gündeme gelir.

Ayak altındaki yanma, karıncalanma, batma tarzı ağrılar genelde nöropatik ağrılardır. Bel fıtığında, ayak sinirlerinin hasarlanmasında ve şeker hastalarında sık görülmektedir. Bu rahatsızlıklarda sinir dokusunu rahatsız eden sebebi ortadan kaldırmak gerekir, bu ağrılar için özel kullanılan ilaçlar bulunmaktadır. Şeker hastalarının ise kan şekerlerini uygun seviyede tutmaları ve ayak bakımlarını sürekli yapmaları önemlidir.

Uyguladığım Diğer Tedaviler

Kalça ve Diz Protezi

Kalça ve diz ağrıları neden olur? Kalça veya diz protezi ameliyatı kimlere yapılır? Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Kemik Enfeksiyonu

Günümüzde kemik enfeksiyonları bilinenin aksine tedavi edilebilen hastalıklardır. Hastalığın tekrarlama olasılığı oldukça düşüktür.

Uzuv Kısalığı

Ekstremite uzatma, kemiği yavaş yavaş büyütme sürecidir. Titiz cerrahi teknikler ve hastanın yakın takibi ile komplikasyondan uzak emin ellerdesiniz.

Kemik Eğriliği

Bacak fonksiyonlarında iyileşme ve gelecekte daha büyük cerrahi müdahalelerden korunmak için parantez bacak düzeltmesi yapılması tavsiye edilir.

Kemik Kaynama
Problemi

Yanlış kaynamış veya hiç kaynamamış kırıkların tedavi süreci sabır ve titizlik gerektirir. Tecrübe ve tekniklerimizle hastalarımızın yanındayız.

Bel ve Omurga
Hastalıkları

Bel ağrısı iyileştirme egzersizleri, skolyoz takibi ve ameliyatı gibi bel ve omurga tedavilerinde hizmetinizdeyiz.

Instagram'da Takip Edin

Hasta Yorumları

Buket S.

Başarılı bir ameliyat sonrası kısa olan bacağıma takılan uzatma çubuğu sayesinde uzaması sağlandı.

Sonay M.

Böylesine muhteşem başarılı operasyonları gerçekleştiren harikulade bir hekim... Hayatı bana geri verdiği için sonsuz minnettarım...

Rezzan K.

Birkaç ay içinde iki bacağım da eşit hale geldi. Allah Özgür hocadan razı olsun.

Ali B.

Sağlıklı bi şekilde yürüyorum. Hocama sonsuz teşekkürler sunuyorum. Ve başarılarının devamını diliyorum.

Olcay B.

İyiki hocamla karşılaşmışım çok güler yüzlü ve kendine güvenen bi doktor, insana değer veren biri.

Ömer İ.

Sayesinde şu an sağlıklı bir şekilde içimde ukte kalan tüm yerleri gezip dolaşıyorum. Hocamın bu büyük başarısı sayesinde ilk iş olarak tüm egeyi dolaştım.

Suzan M.

Şu anda normal insanlar gibi yürüyorum, koşuyorum, sıfır sıkıntı hayatıma kaldığım yerden devam ediyorum. Doç. Dr. Özgür Karakoyun'a danışmanızı tavsiye ederim.

Ö. Ç.

Dizlerim hep içe doğru dönüyordu, onun için gittim. Aynı zamanda bacağımda kısalık varmış, bunu fark ettiler ve kemiklerimi uzattılar. Bir sıkıntı çıkmadı. Şu anda gayet iyiyim.

H. K.

İyi bir doktor. Babamın yıllardır doktoru. Kastamonu'dan doktoru. Biz kendisinden çok memnunuz.

R. S.

Tüm hizmetlerinden çok memnun kaldım. Özellikle kemik uzatma ameliyatından çok memnun kaldım.

Ş. O.

Ağrım, sızım yok şu an. Çok memnun kaldım. İsteyen, soran her arkadaşa referans oluyorum.

N. N.

18 senedir kırığım var ama tutmuyordu, kaynamıyordu. Özgür Bey'e gittim. Ameliyat etti beni. Şimdi rahatlıkla yürüyorum.

G. O.

Ameliyattan önce ağrılardan yürüyemiyordum, adım atamıyordum fakat ameliyattan sonra 3 yıldır koşabiliyorum.

M. O.

Mesleğine çok düşkün ve mesleğini en iyi şekilde icra edenlerden kendisi. Ayağım kırılmıştı, ameliyatımı yaptı, çok memnun kaldım.

L. E.

Hocam ve ekibi mükemmel, Tekirdağ için kazanılmış en güzide kişilerden biri, tüm içtenliğimle herkese tavsiye ederim.

Bize Yazın

 

Oscar Ville Ofisleri
No:26/1 Tekirdağ Merkez

© Copyright 2020 Scroll2Top - Tüm Hakları Saklıdır. |

Size en iyi şekilde hizmet sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Sitemize girerek çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi al.