KALÇA VE DİZ PROTEZİ

YETİŞKİNLERDE KALÇA AĞRILARI

Kalça ağrısı bir çok rahatsızlığın sonucunda sık görülmektedir. Kalçada meydana gelen ağrının yeri, ağrının sebebi hakkında bilgi verir. Kalça eklemindeki ağrılar genelde bacak iç kısmına ve kasığa doğru yayılan ağrıya sebep olmaktadır. Kalçanın dış kenarındaki ve arka kısmındaki ağrıların sebebi genelde kas, tendon, bağ ve kalçayı çevreleyen yumuşak dokulardan kaynaklanmaktadır. Bazı durumlarda hastalar dizindeki veya bel kısmındaki rahatsızlıkları sonucunda kalçalarında ağrı hissedebilirler. Kalça çevresi ağrılar; kalça çevresindeki yumuşak dokuların yaralanmaları, kalçada meydana gelen kırıklar ve çıkıklar, kalça çevresi sinirlerin sıkışması, kalçanın artrozu (kireçlenmesi), avasküler nekroz (uyluk kemiğinin başında kanlanmanın azalması sonucu kemiğin ölmesi), osteomyelit (kemik enfeksiyonu), kemik erimesi ve kanser gibi sebeplerden kaynaklanabilir.

Kalça çevresinde güçlü bağlar ve güçlü kaslar vardır. Yapılan egzersizler sonrasında, ters hareketlerde, aşırı yürümekte veya koşmakta, bir travma sonrasında, bu kaslarda gerilmeler, küçük yırtıklar oluşabilmekte, bağlarda yırtıklar veya kasları kemiğe bağlayan tendonlarda mikropsuz iltihaplanmalar oluşabilmektedir. Bu ağrılar genelde kalçanın yanında hissedilmektedir. Bazı kazalar özellikle yüksekten düşmeler uyluk kemiğinde kırıklara ve kalça ekleminde çıkıklara sebep olmaktadır. Yaşlı kişilerde kemik erimesi sonucu kalçada kendiliğinden kırık oluşabilmektedir. Bunların sonucu olarak kalçada ağrı oluşabilir. Kalça çevresi sinirlerin sıkışması sonucunda kalçada ağrı oluşmaktadır. Bu ağrılar genelde bacağa yayılmaktadır. Kalça artrozu (kireçlenmesi) ağrısı genelde kalçanın iç kısmında hissedilir. Bu ağrı yürümekle artmaktadır. Kalça artrozunun, romatizmal rahatsızlıklar sonucu, kalçada geçirilmiş kırıklar sonucu, kalça ekleminin şeklindeki bozukluklar sonucu, tedavi edilmemiş doğuştan kalça çıkığı sonucu ve çoğunlukla primer dediğimiz nedeni bilinmeyen olaylardan dolayı oluşabilmektedir. Genç yaşlarda kalça artrozunun ağrısı gidermek için yapılacaklar arasında kilo vermek, kalça çevresi kasların güçlendirilmesi ve ağrıyı azaltmaya yönelik ameliyatların yapılması sayılabilir. İlerleyen yaşlarda tedavi olarak kalça protezi hastayı sıkıntılarından kurtarmaktadır.

Femur (uyluk kemiği) başı kanlanması bozulması sonucunda kemikte ölüm gelişebilmektir. Buna tıpta femur başı avasküler nekrozu denilmektedir. Bazı hastalarda sebebi tam olarak anlaşılamamaktadır. Kortizon kullanımı, alkol kullanımı bu rahatsızlığa sebep olabilmektedir. Tedavi olarak uzun bir süre kalça üzerine yük vermekten kaçınmak, hiperbarik oksijen tedavisi yapılabilmektedir. İlerleyen vakalarda kalçaya canlandırma ameliyatları yapılabilmektedir. Eğer femur başında meydana gelen hasarlanma fazla olursa kalça zaman içinde artroza (kireçlenmeye) gider ve tedavi olarak kalça protezi kaçınılmaz hale gelir.

Femur (uyluk kemiği) başı kanlanması bozulması sonucunda kemikte ölüm gelişebilmektir. Buna tıpta femur başı avasküler nekrozu denilmektedir. Bazı hastalarda sebebi tam olarak anlaşılamamaktadır. Kortizon kullanımı, alkol kullanımı bu rahatsızlığa sebep olabilmektedir. Tedavi olarak uzun bir süre kalça üzerine yük vermekten kaçınmak, hiperbarik oksijen tedavisi yapılabilmektedir. İlerleyen vakalarda kalçaya canlandırma ameliyatları yapılabilmektedir. Eğer femur başında meydana gelen hasarlanma fazla olursa kalça zaman içinde artroza (kireçlenmeye) gider ve tedavi olarak kalça protezi kaçınılmaz hale gelir.

Hafif kalça ağrılarında hasta öncelikle dinlenmelidir. Dinlenme olarak ağrılı kalçaya yük vermeyi azaltmalı ve ağrı olan kalça üzerine yatılmamalıdır. Hafif kalça ağrılarını gidermek için basit ağrı kesici kullanmakta fayda vardır. Ağrı olan kalçaya buz uygulaması yapılabilir. Bazı ağrılarda kasların gevşemesi için sıcak uygulama yapılabilir, germe egzersizleri ile kalça rahatlatılabilir.

Hangi durumlarda doktora başvurulmalı? Bazı durumlarda kalça ağrısı için hemen doktora başvurulmalıdır. Kalça şekil bozukluğu gelişmişse, bacak veya kalçayı hareket etmekte güçlük varsa, ağrı olan kalça üzerine basılamıyorsa, yoğun ağrı oluşursa, ani şişlik kızarıklık gelişmişse, ateş, titreme ile birlikte kalçada ağrı varsa hasta mutlaka bir ortopedi ve travmatoloji doktoruna başvurmalıdır. Kalça ağrısı kişinin yürümesini zorlaştırdığı gibi bazı durumlarda oturmasını da etkilemektedir. Kalça ağrısının bir çok sebebi vardır. Kalçanızda oluşan inatçı geçmeyen ağrılar için mutlaka uzman bir doktora başvurunuz.

KALÇA PROTEZİ YAPILAN HASTALAR NELERE DİKKAT ETMELİDİR?

Kalça ekleminde artroz (kireçlenme) geliştiğinde özellikle yürüme esnasında kalça ekleminde ağrı olur. Bu ağrılar genellikle kasık bölgesinde hissedilir. Kireçlenmenin ilerlemesi sonucu hasta yürürken aksamaya başlar ve ağrının şiddeti giderek artar. Kalça hareketlerinde azalma olur ve yere çömelmekte güçlük, çorap ve ayakkabı giymekte zorlanmalar başlar. Bu gibi şikayetleri olan hastaların tedavisi için kalça protezi yapılması gerekir. Kalça protezi yapılan hastanın ameliyat sonrasında dikkat etmesi gereken şeyler vardır.

Kalça protezi ameliyatından sonra hasta odasına alınır. Ameliyatın erken döneminde anestezinin etkisiyle hasta kendinde olmadığında yapacağı ters bir harekette kalça eklemi yerinden çıkabilir. Bu nedenden hasta yatağına dikkatli bir şekilde alınmalı ve yatak içinde hasta sırtüstü yatar ve bacak arasına yastık konur. Eğer ameliyattan sonra dren (yara bölgesindeki kanın dışarı akması için takılan sistem) takılmış ise belli aralıklarla hemşire tarafından takip edilir ve haznesi dolmuş ise boşaltılır. Bazı uzmanlar bu ameliyatlarda dren kullanmayabilir.

Ameliyattan bir gün sonra hastaya yatak içinde nasıl oturacağı ve yatakta nasıl kalkıp yürüyeceği öğretilir. Kalça ekleminin çıkmaması için hastanın bacağı aşırı derecede içeri veya dışarı dönmemeli, ve bacaklar birbirinden ayrık olmalıdır. Oturma esnasında kalça 90 dereceden daha fazla bükülmemelidir. Bu nedenden dolayı hasta çekyat ve tabure gibi alçak yerlere oturmamalıdır. Eğer evdeki tuvalet alçak ise tuvalet yükseltici kullanılması gerekir. Hasta bu dönemde yürüteç yardımıyla yürür. Kalçasındaki ağrının izin verdiği kadar bacağına yüklenebilir. Sabah vizitinde doktor kalça çevresi kaslarının güçlendirilmesi için yapılması gereken egzersizleri hastaya öğretir.

Birinci gün hastaların ağrıları oldukça azalmış olacaktır. Hastanın pansumanı yapılır ve ağrı durumuna göre ameliyattan bir gün sonra evine taburcu edilebilir. Eve giden hasta kendisine verilen egzersizleri devamlı yapmalıdır. Ağrısı olduğunda doktorunun kendisine reçete ettiği ağrı kesicileri kullanmalıdır. Hasta ev içinde kendi ihtiyaçlarını görebilir. Yürümek için yardımcı cihaz olarak yürüteç veya kanedyen (baston) kullanabilir. Doktorların tavsiye ettiği süre boyunca yürüteç veya kanedyen kullanmaya devam etmelidirler.

Hasta gün aşırı pansuman yaptırır ve 10 gün sonra dikişlerini aldırmak için kontrole gelir. Dikişler alındıktan 1 gün sonra hasta banyosunu yapabilir. Bu aşamadan sonra hasta doktorunun tavsiyesine göre tek kanedyen kullanarak yürüyebilir. Ameliyatın erken döneminde hasta yere çömelemez ve çorabını kendisi giyemez. Genelde hasta 4. ayda çorabını kendisi giyebilir hale gelmektedir.

Düşük bir ihtimal olsa da erken dönemde ters bir harekette kalça protezi yerinden çıkabilir. Böyle bir durumda hasta doktoruna ulaşması gerekmektedir. Genellikle anestezi altında hastanın kalçası yerine yerleştirilir. Eğer kalça protezi tekrar tekrar çıkıyorsa protezin değiştirilmesi gerekebilir.

Diğer önemli bir konu ise kalça protezi yapılan hastaların bacak damarlarında kan pıhtısı oluşması olasılığıdır. Bu olay nadir olsa da bunun için her hastada tedbirler alınması gerekmektedir. Hastaların uyluğa kadar basınçlı antiembolik (pıhtılaşma önleyici) çoraplar (varis çorabı) giymesi tavsiye edilir. Pıhtıyı önlemek için doktorun önerdiği enjeksiyon tarzı ilaçların veya hapların 35 gün boyunca her gün alınması gerekmektedir. Baldır kısmında oluşacak şişlik veya kızarıklıkların mutlaka doktora bildirilmesi gerekmektedir. Protez ameliyatı yapılan hastaların diş hekimine gittiklerinde kalçalarında protez olduğunu söylemeleri ve işlem öncesinde antibiyotik almaları gerekmektedir.

DİZ KİREÇLENMESİ (GONARTROZ)

Diz eklemi vücudumuzun en büyük ve tüm ağırlığımızı taşıyan eklemidir. Yaş ilerledikçe diz ekleminde yıpranmalar oluşabilmektedir. Bu yıpranmalar sonucunda diz ekleminde artroz (halk arasında diz kireçlenmesi dediğimiz olay) gelişir. Diz kireçlenmesi her yıl toplumda 1000 kişiden 3’ünde saptanmaktadır. Bu yazımızda önce diz kireçlenmesinin sebeplerini, önlemek için neler yapabileceğimizi ve ilerlemesini geciktirmek için tıpta uygulanan yöntemleri anlattıktan sonra hangi durumlarda diz protezi ameliyatı gerektiğinden bahsedeceğiz.

Diz kireçlenmesi gençlerde nadir görülür, yaş ilerledikçe dizde yıpranma artar ve diz kireçlenmeye gider. Kadınlarda erkeklere göre daha sık ortaya çıkar. Ailenizde dizlerinde kireçlenme olan kişi var ise sizde de bu rahatsızlık gelişebilir. Dizinde geçirdiğiniz kırık, menisküs yırtığı, bağ yırtıkları sonucunda dizinizin zaman içinde kireçlenmeye gitme riski vardır. Sürekli dizini kıvırıp yere koyarak çalışan kişilerde, bacak kasları zayıf olan kişilerde ve fazla kilolu kişilerde diz kireçlenmesi gelişme riski diğer insanlara göre daha fazladır.

Biraz önce saydığımız risk faktörleri var ise dizde kireçlenme gelişmemesi için bazı önlemler alabiliriz. Öncelikle diz çevresi kaslarını güçlendirmemiz gerekmektedir. Diz çevresi kaslar kuvvetli olursa diz eklemi üzerine binen yükü kaslar taşıyacaktır ve dizde yıpranma miktarı azalacaktır. Vücudumuzdaki fazladan her bir kilogram dize 3 kilogram yük yapmaktadır. Eğer 10 kilogram fazlalığınız var ise dizinize 30 kilogram fazladan yük binmektedir. Dizin üzerine binen yükü azaltmak için fazla kilolarınızdan kurtulmanız gerekmektedir. Çalıştığınız iş gereği sürekli dizinizi kıvırmanız gerekiyorsa veya dizinizi yere koymanız gerekiyorsa dizlik kullanmanızda fayda vardır.

Dizinizde tekrarlayan ağrılar başladığında bir ortopedi ve travmatoloji uzman doktoruna başvurmanızda fayda vardır. Muayene edildikten sonra çekilen diz filminizde kireçlenme bulguları varsa doktorunuz hastalığın seviyesine göre size tedavi önerecektir. Öncelikle diz çevresindeki kasları güçlendirecek egzersizler başlanır. Gün içinde düz yolda yarım saatlik yürüyüşler fayda sağlayacaktır. Ağrınızın seviyesine göre doktorunuzun önereceği ağrı kesicileri kullanarak ağrınız azalacaktır. Bunun yanında kilo vermeniz ağrılarınızda ciddi azalma sağlayacak ve hastalığınızın ilerlemesini geciktirecektir. Bazı durumlarda diz içi kortikosteroit (kortizon) enjeksiyonu ağrıları ciddi şekilde azaltacaktır.

Diz kireçlenmesinde yapılacak ameliyatlardan söz etmek gerekirse, eğer diz kireçlenmesi fazla ileri değil ve bacakta eğrilik var ise, bacaktaki eğrilik düzeltilerek dizin üzerine binen yük dağılımı düzeltilmesi ameliyatı olan yüksek tibia osteotomisi yapılır. Bu ameliyatın amacı dizde gelişen kireçlenmeyi geciktirmektir ve bu hastaların genelde 10 yıl sonra diz protezi ameliyatına gideceği öngörülmektedir. Eğer sadece dizin bir bölümünde kireçlenme var ise bu tür hastalarda yarım diz protezi kullanılabilir. Hastalarımız eğer gün içi yapması gereken işleri yapamıyorsa, kısa mesafelerde yürüdüğünde dinlenme ihtiyacı duyuyorsa, ağrı geceleri uyandırıyorsa, çekilen grafilerde eklem aralığı kapanmışsa artık diz protezi yapılması gerekir. Uygun bir şekilde yapılan diz protezlerinde hasta ameliyattan bir gün sonra yürüyebilmekte, yaraların iyileşmesi sonrası normal hayatına dönebilmektedir.

DİZ PROTEZİ YAPILAN HASTALAR NELERE DİKKAT ETMELİDİR?

Gonartroz (diz eklemi kireçlenmesi) olan hastaların gün içinde yürüme mesafeleri azalır. En yakın komşusuna gitmek istediğinde yolda birkaç kez ağrı nedeniyle oturup dinlenme ihtiyacı duyacaktır. Bu ağrılar zaman içinde evde oturduğunda da olmaya başlayacaktır. Bu ağrılar artık uykuları da kaçırmaya başladıysa diz protezi ameliyatı yaptırma vakti gelmiş demektir. Bu ağrılar sebebiyle başvurulan ortopedi ve travmatoloji uzmanı yaptığı muayene ve çekilen röntgen filmlerini değerlendirdikten sonra diz protezi ameliyatı önerecektir. Bu yazımızda diz protezi sonrası hastaların nelere dikkat etmeleri gerektiği konusuna değineceğiz.

Diz protezi ameliyatı yapıldı ve ameliyat sonrası hasta yatağına alındı. Bu dönemde hastanın dizinde fazla kanama olmaması için diz eklemi çevresine buz konması fayda verecektir. Eğer ameliyattan sonra dren (yara bölgesindeki kanın dışarı akması için takılan sistem) takılmış ise belli aralıklarla hemşire tarafından takip edilir ve haznesi dolmuş ise boşaltılır. Bazı uzmanlar bu ameliyatlarda dren kullanmayabilir. Hasta ağrıdan dolayı dizini sürekli bükük tutarsa, sonrasında dizini düz olarak uzatmakta zorlanacaktır. Bu sebepten dolayı ameliyat sonrası erken dönemde hastanın bacağını düz tutması önemlidir. Gerekirse hastanın ayağının altına birkaç yastık konarak diz eklemi düz hale getirilebilir.

Ameliyattan bir gün sonra sabah vizitinde hastaya yürüteç yardımıyla nasıl yürüyeceği doktoru tarafından gösterilir. Herhangi bir sorun olmadan yapılan diz protezlerinde hasta bacağına tam yük vererek yürüyebilir. Hasta bundan sonra lavaboya yürüteç yardımıyla gidebilir. Bu hastaların ek bir sıkıntısı yoksa hiçbir şekilde idrar sondası veya hasta bezi kullanmamalı veya talep etmemelidirler. Yürümesi öğretilen hastaya doktoru tarafından diz çevresi kaslarını kuvvetlendirecek egzersizler başlanır. İkinci bir egzersiz ise diz ekleminin bükülebilmesi için gereken egzersizlerdir. Hasta kaslarını kuvvetlendirme egzersizleri yaptığı kadar dizini bükmeyi sağlayacak egzersizleri de çalışmalıdır.

Birinci gün hastaların ağrıları oldukça azalmış olacaktır. Hastanın pansumanı yapılır ve ağrı durumuna göre ameliyattan bir gün sonra evine taburcu edilebilir. Eve giden hasta kendisine verilen egzersizleri devamlı yapmalıdır. Ağrısı olduğunda doktorunun kendisine reçete ettiği ağrı kesicileri kullanmalıdır. Hasta ev içinde kendi ihtiyaçlarını görebilir. Yürümek için yardımcı cihaz olarak yürüteç veya kanedyen (baston) kullanabilir. Bazı hastalar ağrılarının azalmasıyla birlikte bu yardımcı cihazları erken dönemde bırakabilir. Ağrısı olan hastalar ise doktorlarının tavsiye ettiği süre boyunca yürüteç veya kanedyen kullanmaya devam etmelidirler.

Eve taburcu edilen hastanın gün aşırı pansuman yapması gerekmektedir. Pansumanı bir sağlık çalışanının yapması daha uygun olacaktır. Pansuman yapılırken dikkat edilecek husus gazlı bezlerin steril (mikroorganizmalardan arındırılmış) olması gerektiğidir. Dizler bükük bir şekildeyken pansumanın üzerindeki bantların yapıştırılması hastanın dizini bükmesini kısıtlamayacaktır. Ameliyattan 15 gün sonra hasta ameliyatını yapan doktora kontrole gitmelidir. Doktor tarafından pansuman kontrol edilir ve dikişler alınır. Hastanın yürüyüşü ve dizini ne kadar büktüğü kontrol edilir. Hastanın yürümek için yardımcı cihaza ihtiyaç duyup duymadığı test edilir. Hastaların çoğu 45 gün sonunda yardımcı cihaza ihtiyaç duymadan hayatını idame ettirebilir hale gelmektedir. Diz çevresi kasları zayıf olan, egzersize uyumsuz olan ve dizini bükmekte veya açmakta güçlük çeken hastalar fizik tedavi ve rehabilitasyona yönlendirilir.

Diğer önemli bir konu ise diz protezi yapılan hastaların bacak damarlarında kan pıhtısı oluşması olasılığıdır. Bu olay nadir olsa da bunun için her hastada tedbirler alınması gerekmektedir. Hastaların diz altı hizasına kadar basınçlı antiemboli (pıhtılaşma önleyici) çoraplar giymesi tavsiye edilir. Pıhtıyı önlemek için doktorun önerdiği enjeksiyon tarzı ilaçların veya hapların 15 gün boyunca her gün alınması gerekmektedir. Baldır kısmında oluşacak şişlik veya kızarıklıkların mutlaka doktora bildirilmesi gerekmektedir.

Diz protezinin amacı ağrısız bir şekilde hastanın yürümesini sağlamaktır. Ortopedi ve travmatoloji uzmanı olarak diz protezi yaptığım hastalara verdiğim en önemli tavsiye yürüyebildikleri kadar çok yürümeleridir.

Uyguladığım Diğer Tedaviler

Kemik Enfeksiyonu

Günümüzde kemik enfeksiyonları bilinenin aksine tedavi edilebilen hastalıklardır. Hastalığın tekrarlama olasılığı oldukça düşüktür.

Uzuv Kısalığı

Ekstremite uzatma, kemiği yavaş yavaş büyütme sürecidir. Titiz cerrahi teknikler ve hastanın yakın takibi ile komplikasyondan uzak emin ellerdesiniz.

Kemik Eğriliği

Bacak fonksiyonlarında iyileşme ve gelecekte daha büyük cerrahi müdahalelerden korunmak için parantez bacak düzeltmesi yapılması tavsiye edilir.

Kemik Kaynama
Problemi

Yanlış kaynamış veya hiç kaynamamış kırıkların tedavi süreci sabır ve titizlik gerektirir. Tecrübe ve tekniklerimizle hastalarımızın yanındayız.

Ayak Şekil
Bozuklukları

Kendi ayaklarınız üzerinde durarak sağlıklı bir hayat sürmek için, ayak ve ayak bileği rahatsızlığınız varsa bize başvurabilirsiniz.

Bel ve Omurga
Hastalıkları

Bel ağrısı iyileştirme egzersizleri, skolyoz takibi ve ameliyatı gibi bel ve omurga tedavilerinde hizmetinizdeyiz.

Instagram'da Takip Edin

Hasta Yorumları

Buket S.

Başarılı bir ameliyat sonrası kısa olan bacağıma takılan uzatma çubuğu sayesinde uzaması sağlandı.

Sonay M.

Böylesine muhteşem başarılı operasyonları gerçekleştiren harikulade bir hekim... Hayatı bana geri verdiği için sonsuz minnettarım...

Rezzan K.

Birkaç ay içinde iki bacağım da eşit hale geldi. Allah Özgür hocadan razı olsun.

Ali B.

Sağlıklı bi şekilde yürüyorum. Hocama sonsuz teşekkürler sunuyorum. Ve başarılarının devamını diliyorum.

Olcay B.

İyiki hocamla karşılaşmışım çok güler yüzlü ve kendine güvenen bi doktor, insana değer veren biri.

Ömer İ.

Sayesinde şu an sağlıklı bir şekilde içimde ukte kalan tüm yerleri gezip dolaşıyorum. Hocamın bu büyük başarısı sayesinde ilk iş olarak tüm egeyi dolaştım.

Suzan M.

Şu anda normal insanlar gibi yürüyorum, koşuyorum, sıfır sıkıntı hayatıma kaldığım yerden devam ediyorum. Doç. Dr. Özgür Karakoyun'a danışmanızı tavsiye ederim.

Ö. Ç.

Dizlerim hep içe doğru dönüyordu, onun için gittim. Aynı zamanda bacağımda kısalık varmış, bunu fark ettiler ve kemiklerimi uzattılar. Bir sıkıntı çıkmadı. Şu anda gayet iyiyim.

H. K.

İyi bir doktor. Babamın yıllardır doktoru. Kastamonu'dan doktoru. Biz kendisinden çok memnunuz.

R. S.

Tüm hizmetlerinden çok memnun kaldım. Özellikle kemik uzatma ameliyatından çok memnun kaldım.

Ş. O.

Ağrım, sızım yok şu an. Çok memnun kaldım. İsteyen, soran her arkadaşa referans oluyorum.

N. N.

18 senedir kırığım var ama tutmuyordu, kaynamıyordu. Özgür Bey'e gittim. Ameliyat etti beni. Şimdi rahatlıkla yürüyorum.

G. O.

Ameliyattan önce ağrılardan yürüyemiyordum, adım atamıyordum fakat ameliyattan sonra 3 yıldır koşabiliyorum.

M. O.

Mesleğine çok düşkün ve mesleğini en iyi şekilde icra edenlerden kendisi. Ayağım kırılmıştı, ameliyatımı yaptı, çok memnun kaldım.

L. E.

Hocam ve ekibi mükemmel, Tekirdağ için kazanılmış en güzide kişilerden biri, tüm içtenliğimle herkese tavsiye ederim.

Bize Yazın

 

Oscar Ville Ofisleri
No:26/1 Tekirdağ Merkez

© Copyright 2020 Scroll2Top - Tüm Hakları Saklıdır. |

Size en iyi şekilde hizmet sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Sitemize girerek çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi al.